تمامی مقالات

مراحل واردات گوشی

واردات موبایل

واردات موبایل و واردات تلفن همراه در شرایط تحریم

واردات موبایل ،  واردات تلفن همراه  در پی تحریمهای بین المللی، خروج برندهای مطرح موبایل مانند سامسونگ از بازار کشورمان اتفاق افتاد که خلا بزرگی در بازار ایجاد کرد. قوانین سخت گیرانه واردات تلفن همراه با توجه به کمبود منابع ارزی نیز هر روز جو بازار را متشنج تر کرد.

نتیجه هم این شد که واردات تلفن همراه به شکل قطره چکانی درآمد. سپس با ظهور ویروس کرونا و تعطیل شدن مدارس هم “اپلیکیشن شاد” رونمایی شد. موضوعی که خلا نداشتن گوشی هوشمند را در جامعه پررنگ تر کرد و سیل عظیمی از تقاضا برای گوشی همراه روانه بازار شد. عطش بازار روز به روز بیشتر، عرضه محصول محدودتر و نرخ ارز هم گرانتر شد. خروجی این جو نابسامان هم پرواز قیمتهای موبایل بود که همچنان نیز ادامه دارد!

علاوه بر موارد فوق، کرونا همچنین باعث کمبود جهانی کالا، بسته شدن مکرر مرز ها و محدودیت های شدید بهداشتی جهت ترانزیت بین المللی شد. نهایتا واردات گوشی از چین و دوبی، دو منبع اصلی تامین نیاز بازار کشور با چالش جدی مواجه شد. چنین شرایط نابی باعث شد تا باندهای مافیایی دلالی موبایل، کنترل بازار را بیش از پیش در دست گرفته و اوضاع بازار موبایل این چنین درهم ریخته شود. اما چگونه؟

قاچاق موبایل نتیجه طرح غلط مدیریت واردات!

محدودیت و اشکالات فراوان در زنجیره اصلی واردات تلفن همراه، از ثبت سفارش گرفته تا تخصیص ارز و مجوزهای مخابرات، اختلاف قیمت معناداری میان واردات گوشی بصورت قانونی و قاچاق آن بوجود آورده است. همین موضوع باعث جذابیت هر چه بیشتر قاچاق تلفن همراه شده است.

متاسفانه به‌ دلیل محدودیت‌ ارزی، دولت پولی ندارد که بخواهد مثل قبل به همه واردکنندگان تخصیص دهد. و واردات تلفن همراه بصورت قطره چکانی انجام میشود. پیشتر برای واردات موبایل از دبی و چین ارز نیمایی تخصیص داده میشد، اما اکنون وارد کننده باید از ارز صادراتی استفاده کند. صادرکنندگان نیز تمایلی به برگرداندن ارز به کشور ندارند! اما در همین شرایط چگونه میتوان واردات تلفن همراه را بصورت تجاری انجام داد؟

قاچاق تلفن همراه از مسیر چمدانهای مسافری!

طبق گزارشات رسمی بیش از 600 هزار دستگاه تلفن همراه فقط در سال 99 بدون اینکه از مسیر گمرکات رسمی کشور عبور کرده باشد بدست مصرف کننده رسیده است. سوال اینجاست که اصلا کجا و چگونه این تعداد موئبایل قاچاق رجیستر میشوند؟ قاچاق موبایل در کشور ظاهرا بصورت مسافری و با ثبت اطلاعات مسافران ورودی به کشور انجام میشود. البته عجیب است که در زمان ‌شیوع کرونا که پروازها لغو بوده، چگونه این تعداد تلفن همراه بصورت مسافری قاچاق شده است؟

حتی اگر مسافرت‌ خارجی هم برقرار باشد، طبق قانون هر مسافر فقط میتواند یک تلفن همراه برای مصرف وارد کشور کند. در اینجا ظاهرا این باند قاچاق، به نام مسافر و با استفاده از اطلاعات اشخاص متعدد، به نوعی حقوق و عوارض گمرکی را پرداخت کرده و کد فعالسازی را نیز دریافت میکند!

جهت تبلیغات رایگان به این سایت مراجعه کنید

واردات موبایل

واردات موبایل

ادامه مطلب واردات موبایل

عمده این قاچاق موبایل نیز از طریق مرزهای غربی کشور یعنی عراق و کردستان اتفاق می افتد. قبلا با سر و صدای زیاد ادعا میشد که با اجرای طرح رجیستری، بازار قاچاق تلفن همراه از بین میرود. اما براستی چرا چنین نشد؟

به نظر میرسد که باید دست یک باند مافیایی قدرتمند در کار باشد که میتواند این تعداد تلفن همراه را از رویه مسافری قاچاق کرده، حقوق و عوارض گمرکی را نیز پرداخت کند و دست آخر رجیستری و کد فعالسازی را هم دریافت نماید!

علاوه بر دولت، واردکننده رسمی و مصرف‌کننده هم متضرر می‌شوند. وارد کننده رسمی که هرگز توان رقابت با کانال قاچاق را ندارد. مصرف کننده نیز از خدمات پس از فروش برخوردار نمی‌شود. بدتر اینکه مصرف کننده اصلاً نمی‌داند که گوشی رجیستر شده ای را که میخرد، قاچاق بوده و گارانتی ندارد! به احتمال فراوان نیز گوشیهای قاچاق، پس از مدتی از سوی سامانه همتا از کار می افتند!

واردات موبایل و سامانه 124 و سامانه همتا!

اما خالی از لطف نیست که نگاهی هم به رویه های نظارتی دولت داشته باشیم. سامانه 124 به آدرس www.124.ir به منظور افزایش شفافیت در خصوص قیمت کالاها و خدماتی است که شهروندان بصورت روزانه با آن‌ها سروکار دارند. یعنی قیمت مصوب کالا را به شما اعلام میکند. سامانه همتا نیز به آدرس www.hamtainfo.ntsw.ir به‌منظور مبارزه با قاچاق تلفن همراه و سایر دستگاه‌های دارای سیم‌کارت، به شما میگوید که گوشی خریداری شده، قانونی وارد شده یا قاچاق است.

انجمن واردکنندگان به‌دنبال این است که قیمت موبایل‌ها توسط پیامک برای هر مصرف کننده ارسال شود. در همین راستا سازمان حمایت به سامانه همتا و مرکز تجارت الکترونیک دستور داده که زمانی که واردکننده کالا را ترخیص می‌کند، قیمت‌ها در سامانه ۱۲۴ ثبت ‌شود. بعدا وقتی مصرف‌کننده گوشی را روشن می‌کند، براساس شناسه IMEI گوشی و برای هر سریال خاص، قیمت گوشی و اینکه از کدام واردکننده خریداری شده برایش پیامک میشود.

نکته مهم واردات گوشی

نکته جالب در این طرح مانند بسیاری از طرحهای نظارتی کم اثر دیگر، این است که بجای اینکه نظارت از بالا به پایین در سیستم اعمال شود، برعکس از سمت مصرف کننده از پایین به بالا باید اتفاق می افتد! یعنی بجای اینکه چلوی قاچاق گوشی آن هم در این حجم وسیع در مبادی ورودی گرفته شود، به هر شکلی این موبایل ها وارد کشور شده و بعدا از مصرف کننده میخواهند که بررسی کرده و پیگیر شکایت شود!واردات موبایل

یعنی مصرف کننده بعد از ارسال پیامک، تازه متوجه میشود که سرش کلاه رفته و گوشی قاچاق بدون گارانتی خریده که احتمالا از طرف سامانه همتا از کار می افتد! حالا این شخص باید به دنبال مسیر آزار دهنده، زمانبر و پر هزینه شکایت و احقاق حق خود برود و مثلا از یک خرده فروش جزء شکایت کند! آیا با این روش مشکل قاچاق تلفن همراه به کشور حل میشود؟

نحوه واردات گوشی موبایل بصورت عمده

اکنون پس از بررسی وضعیت بازار، به آموزش واردات موبایل بصورت تجاری در شرایط فعلی میپردازیم. برای وارد کردن گوشی تلفن همراه به صورت قانونی و تجاری (نه استفاده شخصی)، شما دو راه دارید:

  1. خودتان کالا را وارد کنید
  2. واردات محموله را برونسپاری کنید
  3. واردات موبایل

برای حالت اول باید خودتان به مراحل واردات کالا تسلط کامل داشته باشید. مراحل واردات کالا بخشی از مجموعه دانش و مهارتهای تجارت بین الملل است. یعنی باید مواردی مانند: منبع یابی، مکاتبات تجاری، اینکوترمز، قرارداد بین المللی، ثبت سفارش واردات، پرداخت های بین المللی، لجستیک، ترخیص گمرکی و … را بلد باشید. برای حالت دوم هم حداقل باید یک آشنایی اولیه با مراحل واردات کالا داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *